تاریخ جشن کریسمس در نقاط مختلف جهان

کریسمس جشن آیین مسیحیت برای گرامیداشت زادروز عیسی مسیح است. تاریخ کریسمس به اعتقاد بیشتر اعضای کلیسای کاتولیک، روم و پیروان آیین پروتسات 25 دسامبر هر سال میلادی ست و در این روز و یا در شامگاه 24 دسامبر هر سال برگزار می کنند. اعضای کلیساهای اتودوکس نیز در سرتاسر دنیا روز 25 ماه دسامبر را به عنوان کریسمس جشن می گیرند. اما این تاریخ برای کریسمس به اعتقاد برخی دیگر فرق دارد، مثلا مسیحیان ارتودوکس در روسیه یا اوکراین بخاطر پیروی از گاهشمار یولیانی جشن کریسمس را به روز 7 م ماه ژانویه موکول می کنند. یا اینکه کلیسای حواری ارمنی روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را همزمان در روز ششم ژانویه جشن می گیرند.

این جشن بزرگ در تقویم جلالی مقارن است با روز 5 دی ماه هر سال یا شب قبل از آن و جشن سال نو میلادی یا کریسمس در این روز برگزار می شود.

سنت های کریسمس چیست؟

مسیحیان ایران نیز که به دو شاخه ی ارامنه و آشوری دسته بندی می شوند مانند مسیحیان سراسر جهان میلاد عیسی مسیح را جشن می گیرند. سنت های زیبایی برای این مراسم وجود دارد که از جمله ی آنها تزیین درخت کاج با گلوله های رنگی و درخشان، پخت کیک، کادو دادن به عزیزان بخصوص کودکان بوده است چرا که مردم جهان این عید را زمان بخشایش و آشتی می دانند.

کیک کریسمس کیکی میوه ایست که در بریتانیا بیش از سایر نقاط جهان متداول و مرسوم است. همچنین در روز کریسمس پودینگی به نام پودینگ کریسمس آماده و سرو می شود.

درخت کریسمس درختی طبیعی یا مصنوعی ست که با وسایل مختلفی مثل چراغ ها و حباب های رنگی تزیین می شود. این درخت معمولا درختی همیشه سبز مثل کاج یا نراد بوده است که در گذشته بیشتر با سیب، آجیل یا خرما تزیین می شد. در بالای این درخت زیبا نیز معمولا از یک فرشته استفاده می شود که نمادی از میزبانی فرشتگان یا نماد فرشته ی بیت الحم است.

اما ظهور درختان کریسمس امروزی احتمالا به اواسط قرن پانزدهم میلادی در آلمان بازمیگردد. در میدان هال در شهر ریگا کشور لیتونی لوحی وجود دارد که بر روی آن متن “درخت سال نو 1510 ریگا” حکاکی شده و احتمالا قدیمی ترین سند برای وجود درختان کریسمس است. در قرن پانزدهم با افزایش نگرانی برای از بین رفتن جنگل ها خطرات آتش سوزی بخاطر روشن کردن شمع بجای لامپ های امروزی در کنار درختان کریسمس، درخت مصنوعی کریسمس روی کار آمد. امروزه این درخت های مصنوعی عموما از پلی وینیل کلراید ساخته می شوند و به همان زیبایی جای خود را بین جشن های سال نو میلادی پیدا کرده اند.

روز باکسینگ روز 26 دسامبر سال میلادی ست. این روز یک تعطیلی عمومی در اتحادیه کشورهای مشترک المنافع مثل انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و کاناداست که در آن به کارمندان هدایایی داده می شود. نام این روز هم احتمالا از باکس ها یا جعبه های کادوی کریسمس گرفته شده است.

جوراب کریسمس یک رسم قدیمی در شب کریسمس است. به کودکان یک جوراب رنگی بلند داده می شود. کودکان هنگام خواب و شب قبل عید آن را بالای تخت خود می گذارند تا در روز عید با کادو پر شود.

بابانوئل شخصیتی تاریخی و داستانی در فرهنگ عامه کشورهای غربی و مسیحیان است. نام این شخصیت با نام کریسمس گره خورده است. بابانوئل محافظ شاد و شوخ بچه هاست و عموما در شمایل پیرمردی چاق با ریش های سفید و بلند و لباس قرمز ظاهر می شود. بابانوئل و کیسه ی هدایای همراهش همیشه شادی بخش دل های کودکان است.  بابانوئل نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس است که در قرن چهارم میلادی زندگی می کرده است. نیکولا در کودکی پدر و و مادرش را از دست داده و ثروت زیادی را به ارث می برد. وی در بزرگسالی بخاطر کمک ها و هدیه هایش به فقرا و کودکان شهرت پیدا کرد. به مرور داستان های دیگری مثل سورتمه و گوزن ها، کارخانه اسباب بازی سازی در قطب شمال و همکاری بابانوئل با کوتوله های پریزاد یا الف به شخصیت بابانوئل اضافه شد تا به بابانوئل امروزی تبدیل شد.

کادوی کریسمس

شاید لذتبخش ترین قسمت مراسم عید سال نو میلادی یا کریسمس بخش هیجان انگیز کادوهای کریسمس باشد. سنتِ بخشیدن و بخشایش و شاد کردن کودکان سنت زیبا و ماندگار روز کریسمس است. کادورنگی برای عزیزان مسیحی و غیرمسیحیانی که بدنبال کادوی کریسمس یا ادوات مربوط به این عید هستند درست مثل سال گذشته محصولاتی فوق العاده پیشنهاد دارد.

در سبد جدید فروشگاه جشن سال 2018 میلادی که به زودی به سایت و فروشگاه کادورنگی اضافه می شود، کادورنگی محصولاتی منحصر بفرد و زیبایی را برای شما آماده کرده است. کاج های تزیین شده ی بسیار زیبا در سایز ها و کیفیت های مختلف، عروسک های بابانوئل، کلاه بابانوئل، ظروف و وسایل تزیینی با حال و هوای کریسمس، جوراب کریسمس، جعبه های فلزی کادویی، شمع و جاشمعی و ظروف کریسمس، لباس کریسمس و چندین و چند مدل عروسک و سایر محصولات و کادوهای کریسمس.

منتظر محصولات زیبای فروشگاه کادورنگی برای کریسمس باشید.